Widok strony

Pierwsze ognisko HPAI na Mazowszu

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (w skrócie HPAI) na terenie województwa mazowieckiego, w powiecie siedleckim, w gminie Suchożebry. Ognisko zostało stwierdzone na fermie utrzymującej indyki rzeźne.  Jest to pierwsze na terenie województwa mazowieckiego, i trzydzieste czwarte ognisko, grypy ptaków w Polsce, odnotowane w 2020 r.

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów siedleckiego i sokołowskiego. TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA (plik pdf).

Jednocześnie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż zgodnie z opinią Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, badania nad identyfikacją molekularnych markerów zagrożenia zdrowia człowieka nie wykazały, aby wykryty w kraju wirus H5N8, posiadał cechy wskazujące na zwiększoną zakaźność oraz patogenność dla ludzi. Szczegółowe wyniki analiz genetycznych szczepu wirusa HPAI H5N8 można znaleźć na www.piwet.pulawy.pl.

Obecnie na fermie prowadzone jest dochodzenie epizootyczne i czynności związane z likwidacją ogniska.

Dziś (03.12.2020 r.), w związku ze stwierdzeniem ogniska Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, w trybie alarmowym zwołał posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Z uwagi na pandemię odbywało się w formie wideokonferencji.
Posiedzenie odbyło się w z udziałem Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pawła Jakubczaka.